Szombat délelőtt 10 órától az Iparosotthonban szatmárnémeti középiskolás diákok előadásai elevenítették fel a 169 évvel ezelőtt történteket. Az idei évben Póti Eduárd, a Református Gimnázium igazgatója nyitotta meg az ünnepséget, és beszéde után átadta a szót a gimnázium gyermekkórusának, mely vezetője Higyed Gyöngyi tanár nő.
A mártírhalált halt tábori lelkész, Gonzeczky János alakját megelevenítő előadást a Kölcsey Ferenc Főgimnázium színjátszócsoportja adta elő, őket Csorján Árpád tanár úr készítette fel.
Ezt követően Barkoczi Éva, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum történelem szakos tanárnőjének az előadása derített fényt a pontos történelmi részletekre.
Végezetül pedig a Refi gyermekkórusa csodálatos kánonban énekelt dallal állított emléket a tizenhármak hősi cselekedeteinek.
Ezt követően az Iparosotthon díszterméből a több mint száz fős közönség átsétált a Gonzeczky János emléktáblához, a Zárda templom elé. A megemlékezés idejére a két kereszteződés közötti útszakaszt a rendőrség munkatársai lezárták az autós forgalom elől, ezzel is biztosítva a rendezvény zavartalanságát.
A Dsida Jenő Cserkészcsapat díszőrsége fogadta a koszorúzásra látogató nézőket és résztvevőket. A cserkészek kezében a nemzeti színű zászlók büszkén lengtek a hűs októberi szélben.
A ceremóniát imával nyitotta meg Szolomájer Sándor római katolikus lelkész és Varga Szilárd református lelkipásztor. Az imákat követően Kereskényi Gábor polgármester mondott ünnepi beszédet. A polgármester gondolatai röviden a nemzeti ünneppel kapcsolatban: “A szabadság minden nép vágya és minden népet megillet, ahogy bennünket, erdélyi, partiumi magyarokat is. Azért kell dolgoznunk, hogy napjainkban és a jövőben ne a mi szabadságjogaink feladása legyen a záloga a nemzeti megbékélésnek, hanem egymás elfogadása és tisztelete.”
A beszédet követően a koszorúk elhelyezésében a cserkészcsapat segédkezett a résztvevőknek. Az emléktábla alatt a fal megtelt a tisztelet zöld szimbólumaival. Néma főhajtással köszönték meg a jelenlévők az eleink vérbe fúló hőstetteit.
Az esemény záró momentumaként a Székesegyház Kórusának előadásában kelt szárnyra először a Szózat, majd a Himnusz. Százak énekelték együtt a két nemzeti imát, és büszkén lengtek a nemzeti színű zászlók ezen a verőfényes szombat délelőttön.